Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Utworzono: 25/02/2025
Integrowana produkcja roślin (IP) to system uprawy, który łączy dbałość o środowisko naturalne z zapewnieniem wysokiej jakości produktów rolnych. Potwierdzający te cechy produkcji rolnej certyfikat IP może przynieść gospodarstwu wymierne korzyści ekonomiczne i biznesowe. Jak go uzyskać? Integrowana produkcja roślin: wymagania, wyzwania i ścieżka certyfikacyjna – w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Pierwszym etapem procesu certyfikacji jest złożenie wniosku do jednostki certyfikującej. Zanim jednak rolnik wykona ten krok, powinien się upewnić, że jego produkcja odpowiada wymaganiom, które narzuca Integrowana produkcja roślin.
Zasady i wytyczne dotyczące tego systemu i procesu certyfikacji publikują na swoich stronach internetowych jednostki certyfikujące oraz Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Warto również zapoznać się z oficjalnymi dokumentami regulującymi Integrowaną produkcję roślin. Zainteresowani mogą ponadto skorzystać z konsultacji doradców rolniczych, którzy pomagają przygotować wymagane dokumenty.
Wnioskodawca musi dostarczyć jednostce certyfikującej szczegółowe informacje o prowadzonej działalności, w tym dane o uprawach, metodach ochrony roślin i stosowanych nawozach. Dokumenty należy składać w wymaganych terminach – raz w roku, nie później niż 30 dni przed siewem lub sadzeniem roślin, a w przypadku roślin wieloletnich do 1 marca.
Po zaakceptowaniu wniosku jednostka certyfikująca przeprowadza kontrolę gospodarstwa. Jest to kluczowy etap, podczas którego inspektor jednostki ocenia zgodność stosowanych praktyk rolniczych z zasadami IP. Może w tym celu pobrać próbki, aby zbadać, czy nie przekroczono dopuszczalnych poziomów azotanów, metali ciężkich, pozostałości środków ochrony roślin i innych szkodliwych substancji.
W trakcie kontroli inspektor sprawdza, czy producent wywiązuje się z obowiązku prowadzenia produkcji zgodnie z metodykami zatwierdzonymi przez Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa (są one dostępne na stronie internetowej administrowanej przez Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa). Inspektor weryfikuje w szczególności, czy rolnik:
Wyniki kontroli inspektor zapisuje w protokole.
Na podstawie wyników kontroli i kopii przesłanego Notatnika jednostka certyfikująca przeprowadza ocenę mająca na celu potwierdzenie, że podmiot spełnia wymagania. Gdy ocena jest pozytywna, jednostka certyfikująca podejmuje decyzję o przyznaniu certyfikatu poświadczającego stosowanie zasad Integrowanej produkcji roślin.
Proces certyfikacji IP, choć szczegółowo określony, może stanowić wyzwanie. Jako jednostka certyfikująca dostrzegamy obszary, które wymagają od rolników szczególnej uwagi, wprowadzają najwięcej wątpliwości. Świadomość tych wyzwań pomaga dobrze przygotować się do procesu i ograniczyć ryzyko niespełnienia wymagań prawnych.
Doświadczenie pokazuje, że wielu rolników stara się nadrobić zaległości w dokumentacji w ostatniej chwili, co często prowadzi do błędów. Notatnik Integrowanej produkcji roślin należy prowadzić systematycznie. Brak rzetelnych zapisów dotyczących obserwacji kontrolnych czy stosowanych nawozów i dostępnych metod ochrony roślin bywa przyczyną niezgodności.
Rolnicy, którzy zamierzają przystąpić do procesu certyfikacji Integrowanej produkcji roślin, muszą mieć świadomość, czego system od nich wymaga. Dlatego każdy zainteresowany producent roślin jest zobowiązany ukończyć szkolenie w zakresie Integrowanej produkcji roślin na poziomie podstawowym lub uzupełniającym (odrębnie w odniesieniu do roślin sadowniczych, warzywniczych i rolniczych) oraz mieć aktualne zaświadczenie o jego ukończeniu.
Posiadanie certyfikatu IP to nie tylko prestiż. Może także pozytywnie wpłynąć na wymierne zyski ekonomiczne. Jedną z najważniejszych korzyści Integrowanej produkcji roślin jest wysoka jakość plonów, ze względu na stosowanie odpowiednich odmian i wysiew kwalifikowanego materiału siewnego. Na co jeszcze może liczyć producent?
Decyzja o przystąpieniu do certyfikacji Integrowanej produkcji roślin to inwestycja w przyszłość swojego gospodarstwa. To nie tylko spełnienie wymogów formalnych, ale przede wszystkim wdrożenie nowoczesnych praktyk rolniczych, które poprawiają jakość plonów, zwiększają konkurencyjność na rynku i przyczyniają się do ochrony środowiska. Dla tych, którzy stawiają na długoterminowy rozwój i chcą sprostać rosnącym oczekiwaniom rynku, certyfikacja IP jest naturalnym krokiem w kierunku bardziej efektywnego i zrównoważonego rolnictwa.
Czy uczestnictwo w systemie Integrowanej produkcji roślin to proces wymagający? Tak. A czy się opłaca? Bez wątpienia – w kontekście zarówno ekonomicznym, jak i środowiskowym.
Przeczytaj również – Jak Integrowana produkcja roślin wpływa na zrównoważony rozwój gospodarstw?
Z pierwszej ręki otrzymuj informacje
dotyczące certyfikacji systemów i wyrobów.
Bądź na bieżąco z naszymi promocjami, wydarzeniami oraz ofertą szkoleń.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą i prześlemy szczegółowe warunki współpracy.