Cyberbezpieczeństwo w firmie - jak zabezpieczyć sieć, dane i komunikację? - Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

enpl

Utworzono: 18/10/2023

W dobie rosnącej liczby zagrożeń cyfrowych troska o bezpieczeństwo sieci, danych i komunikacji w firmie jest niezbędna. Czym jest cyberbezpieczeństwo i jak można je wzmocnić w swojej organizacji? Zagadnienie to, to nie tylko techniczna dziedzina, lecz także integralna część strategii biznesowych, działań rządowych i codziennego użytkowania technologii. Zapoznanie się z nią pozwala zrozumieć zagrożenia, wyzwania i metody ochrony w środowisku online.

Czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego jest ważne?

Na wstępie warto zdefiniować, czym jest cyberbezpieczeństwo? Chodzi tu o ochronę systemów komputerowych przed kradzieżą, uszkodzeniem sprzętu, oprogramowania lub informacji oraz zabezpieczenie przed zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością, atakami hakerskimi, kradzieżą danych, infiltracją malware’u i innymi rodzajami cyberataków. Głównym celem cyberbezpieczeństwa jest zapewnienie poufności, integralności i dostępności informacji oraz zapobieganie wszelkim potencjalnym uszkodzeniom lub nieautoryzowanym interakcjom w środowisku cyfrowym. Działa to na rzecz ochrony prywatności użytkowników, organizacji i instytucji, a także utrzymania stabilności i niezawodności systemów informatycznych. 

Cyberbezpieczeństwo pozwala:

 • chronić dane – każda firma przetwarza dane, które są cenne dla jej funkcjonowania  – od informacji o klientach po sekretne plany biznesowe;
 • wzmocnić zaufanie partnerów – jeśli klienci dowiedzą się o wycieku ich danych, zaufanie do marki może zostać nieodwracalnie uszkodzone;
 • uniknąć kosztów – naruszenie bezpieczeństwa może prowadzić do ogromnych kosztów zarówno w sensie finansowym, jak i reputacyjnym.

Cyberbezpieczeństwo – na czym polega i jakie narzędzia warto zastosować?

Cyberbezpieczeństwo to kompleksowy zestaw działań mających na celu ochronę systemów komputerowych, sieci oraz danych przed atakami i zagrożeniami związanymi z cyberprzestępczością. Polega na wypracowywaniu strategii, implementowaniu rozwiązań i narzędzi, które zapewniają bezpieczeństwo w środowisku cyfrowym. Aby osiągnąć skuteczność, warto sięgnąć po:

 • zabezpieczenie sieci:
  • firewalle – służą do monitorowania ruchu sieciowego i blokowania niezaufanych źródeł;
  • oprogramowanie antywirusowe – regularne skanowanie i aktualizacje pomogą w ochronie przed złośliwym oprogramowaniem;
  • sieci VPN – dla pracowników pracujących zdalnie sieci VPN umożliwiają bezpieczny dostęp do zasobów firmy.
 • szkolenia dla pracowników i kadry menadżerskiej – regularne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa informacji mogą pomóc pracownikom w rozpoznawaniu i unikaniu zagrożeń. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji wprowadziło nowy cykl szkoleń w tym zakresie.
 • zabezpieczenie komunikacji:
  • szyfrowane połączenia – używaj certyfikatów SSL/TLS, aby chronić dane przesyłane przez Internet;
  • bezpieczna poczta e-mail – zastosuj autoryzację dwuskładnikową i inne metody zabezpieczania komunikacji e-mail.
 • regularne kopie zapasowe – automatyczne kopie zapasowe danych mogą zapewnić ochronę w przypadku ataku ransomware.
 • współpracę z ekspertami – warto współpracować z organizacjami takimi jak PCBC które pomaga w utrzymaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa  np. poprzez certyfikację systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji ISO 270001 . 

Zrozumienie, czym jest i dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne, to pierwszy krok do ochrony swojej firmy w cyfrowym świecie. Wdrożenie odpowiednich narzędzi i praktyk może znacznie zminimalizować ryzyko ataku i zagrożenia dla biznesu.

Pozostałe wpisy na blogu

Strona pcbc.gov.pl wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z polityką cookies.
ZAMKNIJ