Czym jest System Zarządzania Działaniami Antykorupcyjnymi ISO 37001
Norma ISO 37001 – Systemy zarządzania działaniami antykorupcyjnymi – wymagania z wytycznymi do stosowania, jest międzynarodowym standardem opracowanym przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną ISO i opublikowanym 15 października 2016 roku.
Zawarte w normie wymagania nie są adresowane do konkretnych rodzajów organizacji – mogą być wykorzystywane przez różnego rodzaju instytucje i organizacje. Zarówno przedstawione w normie wymagania jak i wytyczne odnoszą się do rozwiązań zaliczanych do dobrych, uznanych praktyk w tym zakresie.
Warto podkreślić, że wdrożenie przedstawionego w normie systemu nie daje gwarancji, że w organizacji nigdy nie wystąpi korupcja, jednakże wprowadzenie systemu może pomóc organizacji wdrożyć racjonalne i adekwatne środki mogące zapobiegać wystąpieniu korupcji, ograniczać możliwość wystąpienia zdarzeń korupcyjnych oraz ich potencjalnych skutków. Może także pomagać w wykrywaniu zdarzeń korupcyjnych, wyjaśnianiu podejrzeń i w zapewnieniu odpowiedniego reagowania na takie zdarzenia lub podejrzenia.
Norma została opracowana zgodnie z wytycznymi zawartymi w Aneksie SL do procedur ISO, co zapewnia jej kompatybilność z innymi normami dotyczącymi różnych systemów zarządzania (np. ISO 9001, ISO 14001, itp.).
Koncepcja opisanego w normie systemu obejmuje takie elementy, jak:
- określenie kontekstu organizacji, tzn. wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań, które powinny być uwzględnione w rozwiązaniach systemowych;
- określenie poziomu ryzyk w odniesieniu do realizowanych procesów i monitorowanie statusu tych ryzyk;
- ustanowienie polityki antykorupcyjnej;
- wyznaczenie i wyposażenie w odpowiednie uprawnienia osób odpowiedzialnych za wdrożenie i funkcjonowanie systemu;
- zaplanowanie działań ukierunkowanych na eliminację zagrożeń korupcyjnych lub na ograniczenie ryzyka;
- zapewnienie skuteczności takich działań.
W załączniku A do normy zamieszczono dużą ilość praktycznych porad i wskazówek pomocnych przy tworzeniu własnych rozwiązań systemowych i przy ich wdrażaniu.