Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

ruenpl
EMAS-piktogram

System zarządzania usługami edukacyjnymi dla potrzeb kształcenia pozaszkolnego i szkoleniowego.

Czym jest System Zarządzania ISO 29990

Norma ISO 29990 jest międzynarodowym standardem skierowanym do dostawców usług szkoleniowych działających w obszarze szkoleń i edukacji pozaszkolnej, przy czym edukacja pozaszkolna została określona jako zorganizowana działalność edukacyjna poza uznanymi, formalnymi systemami edukacji podstawowej, średniej lub wyższej. Są to m. in. szkolenia zawodowe, kształcenie ustawiczne, szkolenia wewnętrzne, itp.

Celem normy jest zapewnienie modelu dobrej praktyki i wysokiej efektywności kształcenia w odniesieniu do dostawców usług edukacyjnych oraz ich klientów w zakresie projektowania, planowania i dostarczania usług szkoleniowych i kształcenia pozaszkolnego.

System jakości oparty na normie ISO 29990 może zgłosić do certyfikacji każda firma i instytucja szkoleniowa, niezależnie od wielkości i stopnia złożoności swojej struktury organizacyjnej. Mogą to być np. szkoły kształcenia ustawicznego, szkoły zawodowe, firmy szkoleniowe, szkoły językowe, etc.

Korzyści jakie daje norma ISO 29990

 • potwierdzenie jakości świadczonych usług zgodnej z międzynarodowymi standardami kształcenia;
 • zwiększenie efektywności organizacyjnej, tj. wprowadzenie zasad zarządzania wpływających na poprawę produktywności oraz rentowności;
 • redukcja kosztów prowadzenia działalności szkoleniowej;
 • zwiększenie zaufania Klientów;
 • podniesienie prestiżu i przewagi konkurencyjnej.

Wymagania ISO 29990

Wymagania ISO 29990 obejmują przede wszystkim zdefiniowanie potrzeb szkoleniowych, wyznaczenie celów i zakresu usług, określenie procesów uczenia się, środków wspierających i monitorujących, zapewnienie dostępności do zasobów edukacyjnych, jak również wydajniejsze zarządzanie zasobami ludzkimi.

Norma ISO 29990 to standard, który łatwo można zintegrować z systemem zarządzania jakością opartym na normie ISO 9001. Struktura obu norm: ISO 9001 i ISO 29990 jest bardzo podobna, a wiele wymagań pozostaje zbieżnych, co pozwala na znaczne ograniczenie czasu i wysiłku przy dostosowywaniu procesów zarządzania organizacji.

SKONTAKTUJ SIĘ

 • Krzysztof Moch


  +48 606 459 912
  kmoch@pcbc.gov.pl
 • Piotr Szostak


  +48 22 46 45 341
  +48 601 788 688
  pszostak@pcbc.gov.pl
 • Powrót