Opis znaku
System jakościowy „Jakość Tradycja” służy wyróżnianiu produktów żywnościowych wysokiej jakości, z szczególnym uwzględnieniem produktów tradycyjnych.
System ten został opracowany przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, uznany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi za krajowy System Jakości Żywności, promujący produkty wysokiej jakości (decyzja z dnia 12 czerwca 2007r).
Jakość produktu
Do systemu przyjmowane są wyłącznie produkty wysokiej jakości wynikające z ich tradycyjnego charakteru, posiadające szczególną jakość, reputację lub inne cechy, odróżniające je od innych wyrobów należących do tej samej kategorii. Producent deklaruje zachowanie wyższych standardów produkcyjnych, lub wyjątkowych cech produktów.
Przed dopuszczeniem do uczestnictwa w systemie „Jakość Tradycja”, produkt będzie podlegał szczegółowej weryfikacji zgodnie z Regulaminem Znaku, który został przyjęty przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej, po wcześniejszym zatwierdzeniu przez Radę, Zarząd Izby oraz Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej.
Znak „Jakość Tradycja” jest znakiem zarejestrowanym w Urzędzie Patentowym za numerem Z-307821 i chroniony zgodnie z prawem własności przemysłowej jako znak wspólny gwarancyjny.
Kontrola jakości
Producenci są zobowiązani do posiadania certyfikatu zgodności, potwierdzającego wytwarzanie produktu zgodnie ze specyfikacją. Producenci używający znaku jakościowego „Jakość Tradycja” będący w Systemie Jakości Żywności powinni poddawać swoje produkty kontroli, której celem jest zagwarantowanie że stosowana metoda wytwarzania jest zgodna z metodą deklarowaną we wniosku.
Potwierdzeniem pomyślnie przeprowadzonego procesu kontroli jest certyfikat zgodności ze specyfikacją. Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. wydaje certyfikaty zgodności produktów tradycyjnych na okres 3 lat.
Otwartość systemu
Do systemu organizowanego prze Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego we współpracy ze Związkiem Województw Rzeczypospolitej Polskiej mogą przystąpić wszyscy rolnicy, producenci rolni, przetwórcy w kraju i za granicą, członkowie Izby i nie należący do niej. Jedynym kryterium przyjęcia do systemu produktu jest jego jakość. Nie można odmówić, bez ważnych powodów, prawa używania znaku przedsiębiorcom, którzy spełniają kryteria określone w regulaminie.
Uczestnictwo w systemie potwierdzania jakości żywności jest całkowicie dobrowolne.
Przejrzystość i identyfikowalność produktu
Właścicielem znaku „Jakość Tradycja” jest Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego.Znak ten może być stosowany zgodnie z Regulaminem używania Znaku Jakościowego „Jakość Tradycja”, ustanowionym przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego. Regulamin ten określa tryb i zasady korzystania ze znaku. Używający go producenci są zobowiązani do określenia częstotliwości i zakresu kontroli oraz prowadzenia dokumentacji mającej na celu zapewnienie pełnej identyfikowalności produktu (traceability).
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A. świadczy usługę certyfikacji w zakresie kontroli zgodności procesu wytwarzania produktu ze specyfikacją.