Aktualności
Informujemy, że z dniem 21.10.2022 r. zakończył się okres przejściowy ustanowiony dla produktów kosmetycznych spłukiwanych oznaczonych logo EU Ecolabel ocenionych zgodnie z Decyzją Komisji nr 2014/893/UE.
______________________________________________________________________________
W dniu 26.10.2021 r. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nową Decyzję Komisji nr 2021/1870 ustanawiającą kryteria oznakowania ekologicznego UE dla produktów kosmetycznych i produktów do pielęgnacji zwierząt.
Dotychczas obowiązująca Decyzja Komisji nr 2014/893/UE dotyczyła jedynie produktów kosmetycznych spłukiwanych. Nowe wymagania obejmują dodatkowo także niespłukiwane produkty kosmetyczne, jak również spłukiwane produkty do pielęgnacji zwierząt, tym samym rozszerzając możliwości uzyskania certyfikatu EU Ecolabel przez większy zakres produktów.
To dobra wiadomość dla producentów/dystrybutorów tych wyrobów, którzy będą mogli oznaczać szerszą gamę swoich produktów uznanym i wiarygodnym oznakowaniem ekologicznym, jakim jest EU Ecolabel. Dla konsumentów oznacza to więcej produktów codziennego użytku z logo, któremu mogą zaufać.
Dla Użytkowników zezwolenia, którzy posiadają certyfikaty EU Ecolabel wydane zgodnie z kryteriami dla produktów kosmetycznych spłukiwanych ustanowionymi w Decyzji Komisji nr 2014/893/UE, przewidziany został okres przejściowy wynoszący 12 miesięcy od daty przyjęcia nowej Decyzji Komisji nr 2021/1870, które nastąpiło 22.10.2021 r. Użytkownicy zezwolenia zainteresowani przedłużeniem ważności swoich certyfikatów o okres przejściowy, mogą złożyć w tym celu wniosek (aktualny formularz wniosku znajduje się w dokumentach do pobrania).
W razie dodatkowych pytań prosimy o skorzystanie z danych kontaktowych na stronie internetowej lub przesłanie wiadomości na adres e-mail ecolabel@pcbc.gov.pl.
_________________________________________________________________________________
Również w dniu 26.10.2021 r. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Decyzję Komisji nr 2021/1871 zmieniającą decyzję 2014/312/UE ustanawiającą ekologiczne kryteria przyznawania oznakowania ekologicznego UE farbom i lakierom wewnętrznym i zewnętrznym.
W związku z wejściem w życie w dniu 1 października 2021 r. zharmonizowanej klasyfikacji dwutlenku tytanu w postaci suchego proszku jako substancji rakotwórczej kategorii 2 działającej przez drogi oddechowe (kod zagrożenia H351), wprowadzono odstępstwo dla dwutlenku tytanu stosowanego w farbach i lakierach posiadających oznakowanie ekologiczne UE, pod warunkiem, że zawartość dwutlenku tytanu w tych produktach nie powoduje nadania produktowi końcowemu kodu zagrożenia H351.
Wprowadzono także odstępstwo dla TMP (trimetylopropanu), który od marca 2020 roku został zaklasyfikowany jako substancja działająca szkodliwie na rozrodczość kategorii 2 (kod zagrożenia H361fd). Substancja ta objęta jest odstępstwem tylko w przypadku stosowania jako dodatek w pigmentach do stężenia granicznego wynoszącego 0,5% masowego pigmentu.
W związku z dostosowaniem kryteriów ekologicznych do postępu naukowo-technicznego ograniczono dopuszczalne całkowite stężenia związków izotiazolinonu w gotowych produktach. W odniesieniu do MIT (2-metylo-2H-izotiazol-3-on) wartość stężenia granicznego zmniejszono do 0,0015%, natomiast w odniesieniu do OIT (2-oktylo-2H-izotiazol-3-on) wartość stężenia granicznego ulegnie zmniejszeniu od 1 marca 2022 roku i wyniesie również 0,0015%.
Użytkownicy zezwolenia w zakresie farb i lakierów powinni zweryfikować ciągłość spełnienia kryteriów przez produkty z oznakowaniem EU Ecolabel po wprowadzeniu wskazanych zmian. W razie dodatkowych pytań prosimy o skorzystanie z danych kontaktowych na stronie internetowej lub przesłanie wiadomości na adres e-mail ecolabel@pcbc.gov.pl.
__________________________________________________________________________________
W dniu 22.10.2021 r. Komisja Europejska opublikowała w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej Decyzję Komisji nr 2021/1845 zmieniającą decyzję (UE) 2017/175 w odniesieniu do okresu ważności kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego UE dla zakwaterowania turystycznego oraz związanych z nimi wymogów dotyczących oceny i weryfikacji. Ważność kryteriów została tym samym przedłużona do 30 czerwca 2025 roku.
Użytkownicy zezwolenia zainteresowani przedłużeniem ważności swoich certyfikatów, mogą złożyć w tym celu wniosek (aktualny formularz wniosku znajduje się w dokumentach do pobrania).
W razie dodatkowych pytań prosimy o skorzystanie z danych kontaktowych na stronie internetowej lub przesłanie wiadomości na adres e-mail ecolabel@pcbc.gov.pl.
__________________________________________________________________________________
Informujemy, że 16 marca 2021 roku w decyzji Komisji (UE) 2021/476 ustanowiono nowe kryteria ekologiczne dla twardych pokryć, których ważność wygasa 31 grudnia 2028 roku. Okres przejściowy, podczas którego EU Ecolabel dla twardych pokryć przyznane w oparciu o kryteria z decyzji Komisji 2009/607/WE zachowuje swoją ważność, obowiązuje do 16 marca 2022 roku.
EU Ecolabel dla twardych pokryć obejmuje płytki podłogowe, płytki ścienne, dachówki, bloki, płyty, panele, kostkę brukową, krawężniki, blaty stołowe, blaty toaletowe i blaty kuchenne do użytku wewnętrznego lub zewnętrznego.
Jeżeli są Państwo zainteresowani certyfikacją twardych pokryć na EU Ecolabel zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. Certyfikacji Ecolabel pod adresem: ecolabel@pcbc.gov.pl
_________________________________________________________________________________
Dnia 1 grudnia 2020 roku Komisja Europejska opublikowała Decyzję Komisji (UE) 2020/1805 z dnia 27 listopada 2020 roku zmieniającą decyzję 2014/350/UE i decyzję (UE) 2016/1349 w odniesieniu do okresu ważności ekologicznych kryteriów przyznawania oznakowania ekologicznego UE: wyrobom włókienniczym oraz obuwiu.
Komisja, wraz z Komitetem Unii Europejskiej ds. Oznakowania Ekologicznego (EUEB), na podstawie wniosków z kontroli sprawności (REFIT), dokonała oceny przydatności każdej grupy produktów przed zaproponowaniem jego przedłużenia. Ocena ta potwierdziła adekwatność i stosowność obecnych kryteriów ekologicznych oraz związanych z nimi wymogów dotyczących oceny i weryfikacji i w związku z powyższym, kryteria ekologiczne dla:
wyrobów włókienniczych oraz obuwia– przedłużono do 31 grudnia 2025 roku
_________________________________________________________________________________
Informujemy, że 27 listopada 2020 roku w decyzji Komisji (UE) 2020/1803 ustanowiono nowe kryteria ekologiczne dla papieru zadrukowanego, wyrobów papierniczych oraz papierowych toreb z uchwytami, których ważność wygasa 31 grudnia 2028 roku. Okres przejściowy, podczas którego EU Ecolabel dla papieru zadrukowanego przyznane w oparciu o kryteria z decyzji Komisji 2009/607/WE zachowuje swoją ważność, obowiązuje do 27 maja 2022 roku.
EU Ecolabel dla papieru zadrukowanego, wyrobów papierniczych oraz papierowych toreb z uchwytami obejmuje: produkty z papieru zadrukowanego, koperty, papierowe torby z uchwytami, papier pakowy, wyroby papiernicze, w tym produkty do archiwizacji.
Jeżeli są Państwo zainteresowani certyfikacją papieru zadrukowanego, wyrobów papierniczych oraz papierowych toreb z uchwytami na EU Ecolabel zapraszamy do kontaktu z Zespołem ds. Certyfikacji Ecolabel pod adresem: ecolabel@pcbc.gov.pl