Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Utworzono: 24/07/2017
Program oznakowania ekologicznego ECOLABEL UE oraz Program eko-zarządzania i audytu EMAS (the Eco-Management and Audit Scheme) to dwa główne narzędzia w gospodarce środowiskowej o obiegu zamkniętym, których oceną zajmowała się w ostatnim czasie Komisja Europejska.
Skupiono się na badaniu efektywności i skuteczności funkcjonowania obu tych dobrowolnych programów, a wnioski z przeprowadzonych analiz zostały opublikowane 30 czerwca br. w tzw. sprawozdaniu REFIT (więcej informacji na stronie http://ec.europa.eu/environment/ecolabel/index_en.htm).
ECOLABEL UE to dobrowolna etykieta promująca dbałość o środowisko, zawierająca wiarygodną i rzetelną informację dla konsumentów. Wyróżnia 10-20% najlepszych pod względem środowiskowym produktów na rynku.
Komisarz ds. Środowiska Karmenu Vella stwierdził: „Ecolabel UE jest zieloną marką, której można zaufać, a system jest odpowiednio dostosowany do potrzeb. Konsumenci dbający o środowisko mogą oczekiwać kolejnych 25 lat wysokiej jakości ekologicznych wyrobów”.
W dzisiejszych czasach, kiedy półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnorodnych towarów, oznaczenia tego typu są dla konsumentów cenną wskazówką ułatwiającą decyzje zakupowe.
Jak bowiem pokazują badania przeprowadzone w ramach Eurobarometru na terenie UE, narzędzia pro-środowiskowe takie jak etykieta ECOLABEL UE, działają w kontekście ogólnego poparcia społecznego na rzecz zrównoważonej produkcji i konsumpcji: 77% populacji wskazuje, że są oni skłonni zapłacić więcej za produkty przyjazne dla środowiska, jeśli uważają, że są oznakowane w wiarygodny sposób.
Zmiany w programie ECOLABEL UE
Aby uczynić unijny program oznakowania ekologicznego ECOLABEL UE bardziej efektywnym i stymulującym wzrost, Komisja zawarła w ww. sprawozdaniu zamierzenie ścisłego powiązania pokrewnych grup produktów w procesie nowelizacji programu, np. wyrobów papierniczych tj.: papier gazetowy, bibuła, papier zadrukowany, mając na względzie wzmocnienie komunikacji, zmniejszenie kosztów administracyjnych oraz poprawę spójności między oznakowaniem ekologicznym Ecolabel UE a etykietami krajowymi / regionalnymi. Niektóre grupy produktów o ograniczonym zainteresowaniu zostaną wycofane. Do takich należą np. armatura sanitarna, czy urządzenia do przetwarzania obrazu.
EMAS to dobrowolny system zarządzania dla firm i innych organizacji dążących do poprawy jakości środowiska. Obejmuje wszystkie sektory gospodarki i usług i ma zastosowanie na całym świecie.
Organizacje zarejestrowane w programie EMAS, zwłaszcza te związane z produkcją energii, potwierdziły, iż działania na rzecz efektywności energetycznej mogą przynieść znaczne oszczędności (zgodnie z wyliczeniami, oszczędności wszystkich organizacji zarejestrowanych w EMAS wyniosły około 1,3 mld Euro w ciągu dwóch lat). Oszczędności te wynikają m. in. z redukcji opłat za gospodarcze korzystanie ze środowiska dzięki przystąpieniu do programu EMAS.
Dodatkowe korzyści dla zarejestrowanych organizacji EMAS
W opublikowanym dokumencie REFIT, Komisja potwierdziła ponadto swoje zobowiązanie do współpracy z państwami członkowskimi w celu bardziej ukierunkowanego i skutecznego wdrożenia obu systemów, tj. EMAS i ECOLABEL UE. W przypadku EMAS Komisja będzie dążyć do zwiększenia wartości dodanej wynikających z rejestracji w systemie. Można się będzie zatem spodziewać dodatkowych korzyści dla zarejestrowanych organizacji EMAS, m.in. zmniejszenia obciążeń administracyjnych poprzez zapewnienie większej ulgi regulacyjnej, lepszą integrację EMAS z planem ekologicznym dla małych i średnich przedsiębiorstw (Green Action Plan for SMEs), etc.
Ocena REFIT podkreśliła również zobowiązanie państw członkowskich do wsparcia programów ECOLABEL UE i EMAS jako decydującego czynnika sukcesu w zakresie ochrony środowiska. Komisja zamierza zwrócić się w przyszłości do państw członkowskich z prośbą o potwierdzenie swojego zaangażowania w kontynuowanie obu programów i wdrożenia proponowanych środków.
Komisja Europejska, zarządzająca programem ECOLABEL UE i EMAS, wydaje rocznie 2 000 licencji na 44 000 produktów z oznakowaniem ekologicznym Ecolabel UE oraz 4 000 licencji dla organizacji uczestniczących w programie EMAS w 7 500 lokalizacjach.
Więcej informacji: http://ec.europa.eu/environment/emas/emas_publications/policy/fitness_check_en.htm
Z pierwszej ręki otrzymuj informacje
dotyczące certyfikacji systemów i wyrobów.
Bądź na bieżąco z naszymi promocjami, wydarzeniami oraz ofertą szkoleń.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą i prześlemy szczegółowe warunki współpracy.