Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Utworzono: 17/12/2024
W I kwartale 2025 roku planowane są zmiany w ustawie z dnia 29 listopada 2000 r. o obrocie z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym dla bezpieczeństwa państwa oraz dla utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa (Dz. U. 2023 r. poz. 1582).
Jednym z kluczowych elementów nowelizacji będzie wdrożenie systemu teleinformatycznego Tracker 2.0. System ten ma na celu usprawnienie procesów związanych z wydawaniem zezwoleń lub wydawaniem decyzji odmownych na obrót towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym.
Za pomocą nowego systemu informatycznego możliwe będzie:
– złożenie wniosku o wydanie zezwolenia na obrót towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym
– prowadzenie ewidencji obrotu z zagranicą towarami, technologiami i usługami o znaczeniu strategicznym.
Wprowadzenie nowego systemy teleinformatycznego spowoduje nowelizację wzorów zezwoleń indywidualnych i globalnych na wywóz, na usługę pośrednictwa, na przywóz i na tranzyt uzbrojenia oraz na pomoc techniczną i na transfer wewnątrzunijny w zakresie towarów o znaczeniu strategicznym.
Mimo wprowadzenia nowego systemu teleinformatycznego pozostanie możliwość składania wniosków czy prowadzenia ewidencji w dotychczasowej obwiązującej formie.
9.12.2024 roku zostało ogłoszone Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z dnia 29 listopada 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie krajowego zezwolenia generalnego (Dz.U. 2024 poz. 1815).
Przewidziano możliwość korzystania z zezwolenia ZG-PL-U-2 przez podmioty rządowe w ramach współpracy z partnerami z Korei Południowej, Turcji oraz Izraela.
Dodatkowo, wprowadzono nowy rodzaj krajowego zezwolenia generalnego, oznaczonego jako ZG-PL-U-13. Zezwolenie to będzie umożliwiało Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) przemieszczanie uzbrojenia do krajów Unii Europejskiej oraz państw trzecich.
Data wejścia w życie powyższych zmian ustanowiona jest na 24.12.2024 r.
Planowane zmiany w ustawie oraz wdrożenie Tracker 2.0 mają na celu dostosowanie polskich przepisów do współczesnych wymagań technologicznych i organizacyjnych. Zmiany te wpłyną na efektywność procesów związanych z obrotem towarami, technologiami i usługami strategicznymi, wspierając jednocześnie międzynarodową współpracę w zakresie bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej o Wewnętrznym Systemie Kontroli (WSK)
Z pierwszej ręki otrzymuj informacje
dotyczące certyfikacji systemów i wyrobów.
Bądź na bieżąco z naszymi promocjami, wydarzeniami oraz ofertą szkoleń.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą i prześlemy szczegółowe warunki współpracy.