Zintegrowany System Zarządzania - co oznacza? dla jakich organizacji? jakie systemy obejmuje? - Polskie Centrum Badań i Certyfikacji S.A.

Zapisz się na nasz
NEWSLETTER

enpl

Utworzono: 03/03/2023

 

Zintegrowany System Zarządzania to kompleksowe podejście do zarządzania, łączące ze sobą różne składowe, takie jak System Zarządzania Środowiskowego, System Zarządzania Jakością czy System Zarządzania Bezpieczeństwem i Higieną Pracy. Jego głównym celem jest umożliwienie organizacji jeszcze lepszego zarządzania swoimi działaniami, procesami, a także zasobami. W rezultacie Zintegrowane Systemy Zarządzania pozwalają na zapewnienie zgodności z przepisami i wymogami prawnymi.

Zintegrowany System Zarządzania – co oznacza?

Co to jest Zintegrowany System Zarządzania i dlaczego jest tak ważny? Dzięki kompleksowości rozwiązania, wdrożenie systemu zintegrowanego umożliwia wszelkim organizacjom na jeszcze efektywniejsze i bardziej skuteczne zarządzanie działaniami. Polityka Zintegrowanego Systemu Zarządzania oparta jest na założeniu, że wszelkie systemy powinny być ze sobą powiązane, co w rezultacie pozwala na wzajemne uzupełnianie się. Dzięki temu organizacje mogą lepiej planować działania i uzyskiwać lepsze wyniki, przekładające się na zadowolenie klientów. 

Zintegrowany System Zarządzania jakością przydatny jest głównie organizacjom, chcącym poprawić swoje przedsięwzięcia w zakresie troski o ochronę środowiska, zwiększenia jakości oferowanych produktów i usług, a także zapewnienia dostatecznego bezpieczeństwa swoich pracowników. Aby jednak osiągnąć pełen potencjał Zintegrowanego Systemu Zarządzania jakością i środowiskiem niezbędne jest wdrożenie szeregu procedur i procesów, a przede wszystkim zaangażowania i współpracy całego zespołu. 

Zintegrowany System Zarządzania – jakie organizacje obejmuje?

Zintegrowany System Zarządzania to koncepcja, która sprawdzi się w wielu organizacjach, bez względu na ich wielkość, branżę czy geograficzne położenie. Dzięki niemu możliwa jest poprawa swoich działań i zwiększenie wyników. Najczęściej jednak Zintegrowane Systemy Zarządzania w przedsiębiorstwie stosowane są przez:

  • firmy produkcyjne i usługowe;
  • firmy z branży chemicznej, petrochemicznej, budowlanej, energetycznej i telekomunikacyjnej;
  • przedsiębiorstwa państwowe i samorządowe;
  • instytucje rządowe i pozarządowe;
  • szkoły i uczelnie.

System zintegrowany jest szczególnie przydatny dla organizacji, którym zależy na zapewnieniu swoim klientom wysokiej jakości produktów i usług, bezpieczeństwa i dobrostanu swoim pracownikom i środowisku. Pozwala to także na zwiększenie efektywności i skuteczności działań, jak również poprawę reputacji i wizerunku organizacji.

Na jakich normach opiera się Zintegrowany System Zarządzania?

Zintegrowany System Zarządzania opiera się na kilku normach, uznawanych na całym świecie, będących wytycznymi dla wszelkich organizacji, chcących wdrożyć działanie systemu w swojej działalności.

Najważniejsze z nich to: 

  • ISO 9001
  • ISO 14001
  • ISO 45001
  • ISO 27001
  • ISO 50001

Normy te określają nie tylko wymagania, ale także praktyki, które powinny być stosowane przez organizacje, aby zapewnić wysoką jakość i skuteczność działań. Wdrożenie tych norm pozwala także na zapewnienie zgodności z wymogami prawnymi i ekologicznymi,

Chcesz zwiększyć jakość oferowanych przez Twoją firmę rozwiązań? Certyfikacja systemów zarządzania, a także certyfikacja wyrobów oferowana przez PCBC sprawi, że dotrzesz ze swoimi produktami do jeszcze większej grupy klientów. 

Pozostałe wpisy na blogu

Strona pcbc.gov.pl wykorzystuje pliki cookies. Zapoznaj się z polityką cookies.
ZAMKNIJ