Zapisz się na nasz
NEWSLETTER
Utworzono: 08/11/2023
Rozporządzenie (UE) 2019/1009 weszło w życie 16.07.2023 ustanawiając przepisy udostępniania na rynku produktów nawozowych UE. Aby móc wprowadzić je do obrotu, produkt nawozowy musi:
Rozporządzenie (UE) 2019/1009 dopuszcza cztery moduły zgodnie z którymi można przeprowadzić ocenę zgodności: A, A1, B+C, D1. Nie każdy moduł będzie jednak odpowiedni dla każdego produktu.
W jakim module mogę ocenić swój produkt?
Na początek powinniśmy określić jaki produkt ma zostać poddany ocenie: do jakiego PFC należy i z jakich CMC się składa. Od tego głównie zależy w jakim module można przeprowadzić ocenę zgodności. Poniższa tabela wskazuje jakie CMC i PFC mogą być oceniane w poszczególnych modułach.
W tabeli nie uwzględniono modułu A1, który jest dedykowany tylko i wyłącznie do jednego typu nawozu, a mianowicie: PFC 1(C)(I)(a)(i-ii)(A): Prosty lub wieloskładnikowy stały nieorganiczny nawóz makroskładnikowy o wysokiej zawartości azotu na bazie azotanu amonu.
Niezależnie od wybranego modułu, producent produktu nawozowego jest zobowiązany do przygotowania dokumentacji technicznej, która jest podstawą do przeprowadzenia oceny zgodności.
Poniżej krótka charakterystyka każdego z modułów:
Moduł A- Stosowanie wewnętrznej kontroli produkcji
Producent samodzielnie przeprowadza ocenę zgodności i zapewnia kontrolę procesu produkcji, brak jest udziału jednostki notyfikowanej.
Moduł A1– Wewnętrzna kontrola produkcji oraz testowanie produktów pod nadzorem JN
Producent samodzielnie przeprowadza ocenę zgodności i zapewnia kontrolę procesu produkcji oraz wybiera jednostkę notyfikowaną, pod kierunkiem której zostaną przeprowadzone cykle termiczne i badanie odporności na detonację co trzy miesiące.
Moduł B – Badanie typu UE + moduł C wewnętrzna kontrola produkcji
Jednostka notyfikowana bada projekt techniczny i weryfikuje, czy spełnione są wymagania Rozporządzenia 2019/1009. Dodatkowo przeprowadza odpowiednie badania produktu nawozowego UE. Po pozytywnie zakończonej ocenie zgodności, wystawiany jest certyfikat badania typu UE. Kolejnym krokiem jest zapewnienie przez producenta wewnętrznej kontroli produkcji w celu utrzymania zgodności produktu z typem zatwierdzonym przez jednostkę (moduł C).
Moduł D1 – Zapewnienie jakości produkcji
Producent stosuje system zapewniania jakości produkcji w celu zagwarantowania zgodności z Rozporządzeniem2019/1009. Jednostka notyfikowana ocenia system jakości produkcji podczas auditu w ramach prowadzonej oceny zgodności. Weryfikowana jest również dokumentacja techniczna ocenianego produktu.
Wybór modułu oceny zgodności
Producent samodzielnie określa w jakim module chce przeprowadzić ocenę zgodności swojego produktu oraz bierze za nią odpowiedzialność. W module A cały obowiązek wykazania zgodności spoczywa na nim. Ma jednak możliwość skorzystania z usług niezależnej jednostki notyfikowanej i wesprzeć się jej oceną w module B, gdzie zostanie potwierdzony typ produktu nawozowego, lub w module D1, w którym oprócz sprawdzenia dokumentacji technicznej, przeprowadzany jest audit. Ma on za zadanie zweryfikować funkcjonowanie systemu zapewnienia jakości produkcji produktu nawozowego.
Poniższy schemat obrazuje w jakich modułach można oceniać poszczególne produkty:
Autor: Paulina Krzywokulska – Specjalista ds. Certyfikacji Wyrobów Chemicznych, PCBC S.A.
Z pierwszej ręki otrzymuj informacje
dotyczące certyfikacji systemów i wyrobów.
Bądź na bieżąco z naszymi promocjami, wydarzeniami oraz ofertą szkoleń.
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą i prześlemy szczegółowe warunki współpracy.